نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد؟

5/5 - (2 امتیاز)

نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد

نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد؟ پایان نامه دکتری چقدر طول می کشد؟ نوشتن پایان نامه ارشد چقدر زمان لازم دارد؟ اینها، سوالاتی هستند که برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مطرح می باشند تا با توجه به زمانی که لازم است، برای نوشتن پایان نامه خود برنامه ریزی کنند.

مراحل نگارش پایان نامه، شامل چند مرحله است و در قدم اول ابتدا باید موضوع انتخاب شده و به تایید اساتید برسد. پس از تایید موضوع، نوبت به نوشتن طرحی از پایان نامه می رسد که به این طرح، پروپوزال گفته می شود. در مراحل بعدی و بعد از تایید پروپوزال توسط امور پژوهشی دانشگاه، تحقیق و پژوهش برای نگارش پایان نامه آغاز می شود و بسته به اینکه موضوع آن چیست، دانشجو چقدر برای تحقیق وقت می گذارد و برخی دیگر از موارد، تکمیل پایان نامه طول می کشد.

سایت علم پژوه این مطلب را آماده کرده است تا بررسی کند نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد و چه عواملی در زمان بندی نوشتن پایان نامه ارشد و دکتری موثر هستند. تا انتهای مطلب همراه باشید.

نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد؟

زمان نوشتن پایان نامه

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری باید برای دریافت مدرک فارغ التحصیلی خود، بر روی پایان نامه کار کنند و در یک جلسه از آن دفاع کنند. زمان اخذ پایان نامه، بعد از گذراندن تمام واحدهای درسی عمومی، نظری، تخصصی و عملی است و بسته به اینکه رشته و گرایش تحصیلی دانشجو چیست، چند واحد نیز به پایان نامه اختصاص داده می شود.

در مقطع کارشناسی ارشد معمولا بعد از سه ترم پایان نامه اخذ می شود و یک ترم یا بیشتر به طور کامل به پایان نامه اختصاص داده می شود در مقطع دکتری نیز دانشجویان باید دو دوره آموزشی و پژوهشی را با موفقیت پشت سر بگذارند، تا بتوانند در نهایت فارغ التحصیل شده و مدرک خود را دریافت نمایند.

بنابراین دانشجویان ورودی مقاطع ارشد و دکتری باید از همان ابتدا که تحصیل خود را در این مقاطع آغاز کرده اند، برای شروع نگارش پایان نامه خود برنامه ریزی کنند. در پاسخ به این سوال که نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد، باید بگوییم که از هر دانشجو به دانشجو و از هر دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. همچنین مواردی همچون چالش های انتخاب موضوع پایان نامه، تعداد فصل های پایان نامه و … در زمانبندی آن تاثیر گذار هستند.

عوامل موثر در زمان نوشتن پایان نامه ارشد و دکتری

عوامل موثر در زمان نوشتن پایان نامه

اگر از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستید، باید با توجه به زمانی که برای نوشتن پایان نامه در اختیار دارید، کارهای لازم را انجام دهید و به موقع از پایان نامه خود دفاع کنید. برای تمام شدن نگارش پایان نامه در زمانبندی درست، لازم است برنامه ریزی مناسبی داشته باشید و مواردی که باعث طولانی تر شدن فرایند نگارش پایان نامه می شوند را مدنظر قرار دهید.

عوامل موثر در زمان بندی نوشتن پایان نامه ارشد و دکتری در ادامه بررسی می شوند :

انتخاب موضوع پایان نامه چقدر زمان می برد؟

انتخاب موضوع پایان نامه، مرحله زمانبری است و ممکن است شما چند موضوع را انتخاب کنید اما دانشگاه تایید نکند. برای انتخاب موضوع پایان نامه، باید تحقیقات لازم را انجام دهید و برخی نکات را مدنظر قرار دهید. این نکات عبارتند از :

  • باید به موضوع پایان نامه و تحقیق خود علاقه مند باشید.
  • موضوع انتخابی برای پایان نامه باید بر اساس نیازهای روز جامعه باشد و بتواند راه حلی را ارائه دهد.
  • موضوع پایان نامه نباید تکراری باشد و قبلا توسط دانشجوی دیگر کار نشده باشد.
  • موضوعی که برای پایان نامه خود انتخاب می کنید باید قابل اجرا باشد.
  • موضوع انتخابی شما برای پایان نامه باید ارزش تحقیق و پژوهش را داشته باشد.
  • موضوع پایان نامه باید متناسب با رشته و گرایش تحصیلی شما باشد.
  • دسترسی به منابع مادی و تحقیقاتی از دیگر مواردی است که باید در انتخاب موضوع پایان نامه به آن توجه کنید.

انتخاب استاد راهنما چقدر در زمان نوشتن پایان نامه تاثیر دارد؟

مجرب و همراه بودن استاد راهنما می تواند زمان نوشتن پایان نامه شما را کمتر کند. به همین خاطر توصیه می کنیم برای نوشتن پایان نامه خود در زمانبندی درست، از استاد با تجربه و توانمند راهنمایی دریافت کنید.

تایید شدن پروپوزال در زمان نوشتن پایان نامه ارشد

شما قبل از نگارش پایان نامه، باید پروپوزال را به عنوان طرح اولیه از پایان نامه به دانشگاه ارائه دهید و منتظر تایید باشید. در رابطه با سوال شما که نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد، لازم است بدانید که مراحل تصویب پروپوزال یا عدم تایید آن، باعث طولانی تر شدن فرایند نگارش پایان نامه خواهد شد. زیرا باید از ابتدا شروع به نگارش و رفع ایرادات آن کنید و احتمالا چند هفته دیگر به آن اختصاص خواهید داد.

برای آنکه پروپوزال شما رد نشود، لازم است تمام نکات لازم را رعایت کنید و کیفیت آن را به سطح عالی برسانید. برای این منظور می توانید مطلب راهنمای نوشتن پروپوزال را مطالعه کرده و یا از کارشناسان ما کمک بگیرید.

زمانبندی نوشتن فصل های پایان نامه

نوشتن هر یک از فصل های پایان نامه ارشد یا دکتری، به چند هفته تا چند ماه زمان نیاز دارد. به طور حدودی، برای نوشتن فصل یک و دو پایان نامه نیاز است که حدود یک ماه و نیم زمان اختصاص دهید. فصل دوم پایان نامه، پر حجم ترین بخش آن محسوب می شود و نوشتن آن بیشتر از یک ماه زمان می برد.

فصل سه پایان نامه به 1 الی 2 ماه زمان نیاز دارد که این مدت زمان بر اساس موضوع پایان نامه و رشته تحصیلی شما می تواند کمتر یا بیشتر هم شود. فصل سوم پایان نامه، فصل روش تحقیق است و باید در این بخش به شرح روش انجام کار خود و جمع آوری داده ها بپردازید.

فصل 4 و 5 پایان نامه نیز فصل تجزیه و تحلیل داده ها در پایان نامه می باشد. در فصل 4، داده های جمع آوری شده با توجه به روش تحقیق ارائه شده در فصل 3، تحلیل می شوند و نتایجی حاصل می گردد که این نتایج در فصل 5 ارائه می شوند. برای این دو فصل، حدود یک ماه و نیم تا دو ماه وقت اختصاص خواهید داد.

پایان نامه دکتری چقدر طول می کشد؟

پایان نامه دکتری چقدر طول می کشد؟

پایان نامه دکتری چقدر طول می کشد؟ دانشجویان دکتری تخصصی، باید زمانبندی لازم را برای دفاع از پایان نامه خود در نظر بگیرند و با توجه به تمام توضیحات فوق و در پاسخ به سوال شما که نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد، می توانیم بگوییم که در مقطع دکتری حدود 1 سال بعد از تایید شدن پروپوزال، به زمان نیاز است. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد حدود 6 ماه، زمان لازم می باشد.

حداقل زمان مجاز برای برگزاری جلسه‌ دفاع از پایان ‌نامه

دانشجویان باید در برنامه ریزی برای نگارش پایان نامه خود، زمان مجاز برای دفاع از آن را در نظر بگیرند زیرا تاخیر در دفاع از پایان نامه ممکن است باعث مشکلاتی شود. در این خصوص لازم است بدانید که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، حداقل بعد از گذشت 6 ماه از تاریخ تصویب پروپوزال و دانشجویان مقطع دکتری، حداقل یکسال پس از تایید پروپوزال، می‌توانند از پایان ‌نامه خود دفاع کنند.

سخن پایانی

برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری باید از قوانین دانشگاه خود اطلاع یابید و مطابق با قوانین برای انتخاب موضوع، ارائه پروپوزال، تصویب موضوع و زمان دفاع از پایان نامه تان اقدام نمایید. این مطلب را برای پاسخ به سوال شما که نوشتن پایان نامه چقدر زمان می برد و پایان نامه دکتری چقدر طول می کشد، اختصاص دادیم تا از زمان بندی نوشتن پایان نامه ارشد و دکتری اطلاع یابید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از مشاوره نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری، با تیم مشاوره مجموعه تخصصی علم پژوه ارتباط برقرار نمایید. کارشناسان علم پژوه، در تمام مراحل انتخاب موضوع، تهیه پروپوزال و نگارش پایان نامه، در کنار شما هستند.

 

منابع استفاده شده: GradeBees

AcademiaInsider

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *