انجام پایان نامه روانشناسی

5/5 - (3 امتیاز)

انجام پایان نامه روانشناسی

یکی از دغدغه‌های متداول دانشجویان، انجام پایان نامه آنهاست. پایان نامه‌ای که شرط فارغ التحصیلی شما در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری محسوب می‌شود. ما در این مقاله به بحث درباره مراحل انجام پایان نامه روانشناسی خواهیم پرداخت؛ از اهمیت و ضرورت انجام این کار گرفته تا همه آنچه که باید در این فرایند انجام دهید را برای شما آماده کرده‌ایم.

اهمیت انجام پایان نامه روانشناسی خوب

شما ممکن است دلایل و انگیزه‌های متفاوتی در انجام پایان‌ نامه خود داشته باشید؛ مهم‌ترین آنها التزامی است که شرط پایان مقطع تحصیلی شما محسوب می‌شود. همین التزام است که آورده‌های زیادی را برای شما به‌همراه خواهد داشت؛ از رسیدن به دانش عمیق و آشنایی با مهارت‌ها و روش‌های تحقیق و پژوهش تا به‌کارگیری آن در آینده شغلی‌ یا شخصی و درنهایت رشد شما. این عوامل، هر کدام انگیزه‌ای برای انجام پایان نامه روانشناسی خوب خواهد بود.

مراحل انجام پایان نامه روانشناسی

مراحل انجام پایان نامه روانشناسی

حال در این بخش به توضیح مراحل انجام پایان‌ نامه رشته روانشناسی خواهیم پرداخت. سعی کردیم شرح کامل و جامعی را برای شما از انتخاب موضوع و تحقیق گرفته تا روز دفاع پایان نامه، ارائه دهیم.

انتخاب موضوع پایان نامه

اولین اقدام در این راستا آن است که اهداف خود از انجام پایان نامه مشخص کنید. هدف یک فرد می‌تواند صرفاً کسب دانش باشد. بعضی افراد، اهداف شغلی و آینده را هم درنظر می‌گیرند؛ اینکه بتوانند در آینده تحقیقات خود را در موضوعی که انتخاب می‌کنند، ادامه دهند و به تخصصی دست یابند؛ همچنین شما باید بتوانید مقاله‌ای براساس پژوهش خود را در یک نشریه یا همان ژورنال به چاپ برسانید؛ اینکه موضوع شما تکراری نباشد و برای نشریه مورد نظر، مقبول و طبق فرمت آنها باشد، حائز اهمیت است. بنابراین لازم است برای انجام پایان نامه روانشناسی خود، با استاد راهنمای خود در مورد انتخاب موضوع پایان نامه مشورت داشته باشید.

مطالعه و بررسی پیشینه تحقیق

پس از انتخاب موضوع، شما باید به مطالعه کار‌های پیشین در زمینه تحقیق خود بپردازید. احتمالاً افرادی مشابه با موضوع شما، تحقیقاتی انجام داده‌اند؛ یا اطلاعاتی را به‌دست آورده‌اند که در مسیر انجام پایان نامه، کمک شایانی به شما خواهد کرد. لازم است شما مطالعه و بررسی کافی بر روی این پروژهش‌ها انجام داده و به تحلیل و تجزیه نتایج آن بپردازید؛ اینکه بتوانید مطلب و دید جدیدی راجع‌به موضوع پژوهش به‌دست آورید و در پایان نامه خود به‌کار بگیرید، اهمیت ویژه‌ای دارد.

لازم به ذکر است که یکی از چالش‌های مهم دانشجویان در همین مرحله رخ می‌دهد؛ چراکه مرور و مطالعه متون مربوط به پژوهش را به‌خوبی انجام نمی‌دهند و به سوالاتی که باید در رابطه با موضوع پایان نامه مطرح شود، اهمیت کافی نمی‌دهند. همین عوامل باعث می‌شود تا دچار اضطراب شده و نتوانند به‌راحتی از این مرحله عبور کنند؛ مرحله‌ای که اگر به‌طور صحیح به‌ آن پرداخته شود، نتیجه‌اش را در پایان کار، نظاره‌گر خواهید بود؛ با این اوصاف، کمک‌گرفتن از استاد راهنما در هنگام بروز مشکل و ابهام، بسیار مفید خواهد بود.

روش‌ تحقیق در انجام پایان نامه روانشناسی

روش های تحقیق در پایان نامه، شامل روش‌های گرد‌آوری اطلاعات، تعیین متغیر‌ها و عواملی که قرار است راجع‌به آنها، تحقیق صورت گیرد و تعیین نمونه و جامعه هدف پژوهش می‌شود. شما باید مشخص کنید که نوع پژوهش شما چیست؟ معیار‌های شما برای اندازه‌گیری متغیر‌ها چگونه است؟

به‌طور مثال، اگر از ابزار پرسشنامه استفاده کرده‌اید، باید متغیرهایی که درنظر گرفته‌اید را تبیین و مشخص کرده و روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها را در پایان نامه شرح دهید.

تجزیه و تحلیل داده‌‌ها

در تجزیه و تحلیل داده ها در پایان نامه باید براساس روش‌هایی که در مرحله قبل مشخص کردید، دست به تحلیل بزنید. تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده باید با استفاده از تکنیک‌های آماری یا کیفی مناسبی صورت بگیرد. این مرحله شامل سازماندهی، کدگذاری و تفسیر داده‌ها برای پاسخگویی به سؤالات پژوهش یا آزمایش فرضیه‌هایی است که در پایا‌ن نامه درنظر گرفته‌اید. بسته به ماهیت داده‌ها، می‌توان از نرم‌افزارهای آماری یا نرم‌افزارهای تحلیل کیفی استفاده کرد. این مرحله، شناسه و اعتبار پایا‌ن نامه شما را مشخص می‌‌کند. پایان نامه‌ای که روایی و پایایی آن باید در این بخش، بررسی و مورد تحلیل قرار گیرد.

نتیجه‌گیری و ارائه پیشنهادات

در مرحله نتیجه گیری پایان نامه، یا همان فصل آخر آن، به بررسی نتایج و احتمالاً ارائه پیشنهاداتی که پس از بررسی نتایج به آن رسیده‌اید، خواهید پرداخت. در این بخش می‌توانید از محدودیت‌های انجام تحقیق در پایان‌ نامه خود اشاره کنید و پیشنهادهایی را برای پژوهش‌های بعدی، ارائه نمایید.

شما باید به تفسیر و تهیه گزارش از تحلیل و تجزیه‌های خود بپردازید؛ این کار معمولاً با نرم‌افزار‌های آماری همچون SPSS صورت می‌گیرد؛ سپس می‌توانید این تفاسیر را در قالب نتایج کار خود با استفاده از جداول و نمودار‌ها، ارائه دهید.

نگارش و بازنگری

طبیعتاً هر تحقیق و پژوهشی که انجام می‌شود، ممکن است دارای ایراداتی باشد که باید علاوه‌بر اینکه مرحله‌به‌مرحله بازنگری می‌شود، در پایان کار هم مورد ارزیابی قرار گیرد؛ بدین معنی که هم از لحاظ علمی صحت‌ کلی‌ انجام پژوهش را بسنجید و هم از لحاظ فرمت و اشتباهات نگارشی، ویراستاری کنید. معمولاً در این مرحله، استاد راهنمای شما، نظارت بیشتری خواهد داشت؛ چون در مرحله آخر کار قرار دارید و درنهایت باید پس از تأیید ایشان، از پایان نامه خود دفاع کنید.

دفاع پایان نامه

دفاع از پایان نامه روانشناسی

در این مرحله، تمام زحماتی که در این مدت برای انجام پایان نامه روانشناسی کشیده‌اید، سنجیده خواهد شد. در جلسه دفاع، باید اسلاید‌هایی که ازقبل براساس پایان نامه و پژوهش خود آماده کرده‌اید را ارائه دهید. به‌خاطر داشته باشید که باید خودتان را برای سؤالات احتمالی که از شما پرسیده خواهد شد، آماده کنید. این جلسه با حضور ناظر و داوران داخلی و خارجی و همچنین استاد راهنمای شما برگزار خواهد شد.

خدمات موسسه علم پژوه برای انجام پایان نامه روانشناسی

  • انجام پایان نامه تمامی گرایش ها
  • ارائه مشاوره پایان نامه روانشناسی
  • ارائه پیشنهادات موضوعات جدید
  • ارائه توضیحات لازم در مورد مقاله بیس رساله و پایان نامه
  • تنظیم فصول رساله و پایان نامه ارشد و دکتری
  • قالب گذاری پروپوزال ارشد و دکتری برای پایان نامه
  • استخراج مقاله برای تهیه پایان نامه ارشد و دکتری
  • حمایت و پشتیبانی از دانشجو تا مرحله دفاع برای پایان نامه
  • و…

انجام پایان نامه روانشناسی بالینی

رشته روانشناسی بالینی (Clinical psychology) شاخه ای از علم روانشناسی است و مربوط به ارزیابی و درمان بیماری های روانی، رفتارهای غیر طبیعی و مشکلات روانپزشکی می باشد. علم پژوه انجام پایان نامه روانشناسی بالینی را ارائه می دهد.

انجام پایان نامه روانشناسی عمومی

رشته روانشناسی عمومی (General psychology) در رابطه با بررسی ذهن می باشد و شامل مسائلی مانند شناخت، درک، رفتار و احساس می شود. علم پژوه انجام پایان نامه روانشناسی عمومی را ارائه می دهد.

انجام پایان نامه روانشناسی سلامت

روانشناسی سلامت یک زمینه ی تخصصی است که بر چگونگی زیست شناسی، روانشناسی، رفتار و عوامل اجتماعی که بر سلامت و بیماری تاثیر می گذارند، تمرکز دارد. روانشناسی پزشکی و طب رفتاری، گاهی به جای همدیگر با اصطلاح روانشناسی سلامت، استفاده می شوند. علم پژوه انجام پایان نامه روانشناسی سلامت را ارائه می دهد.

انجام پایان نامه روانشناسی کودک

روانشناسی کودک گرایشی از روانشناسی است که باعث شناخت مراحل رشد و خصوصیات رشدی، رفتاری کودک در هر سنی می شود. این علم، نحوه صحیح تربیت و رفتار با کودک در محیط خانه و خارج از آن را آموزش می دهد. مواردی نظیر فرزند پروری، اعتماد به نفس، خلاقیت و بصورت کلی تمام مسائل تربیتی و پرورشی مناسب کودک. علم پژوه انجام پایان نامه روانشناسی کودک را ارائه می دهد.

انجام پایان نامه روانشناسی صنعتی

روانشناسی صنعتی شاخه‌‌ای از رشته روانشناسی است که به بررسی رفتارها در محیط کار می‌پردازد و نیز می‌کوشد با استفاده از اصول روانشناسی، رفتارهای کاری انسان‌ها را تغییر داده و محیط کار را بهبود دهد. این بهبود می‌تواند در زمینه‌‌های مختلف، از جمله عملکرد، ارتباطات، رضایت حرفه‌ای و ایمنی به وجود بیاید. علم پژوه انجام پایان نامه روانشناسی صنعتی را ارائه می دهد.

انجام پایان نامه روانشناسی تربیتی

روانشناسی تربیتی (Educational psychology) بررسی نحوه یادگیری افراد که شامل موضوعاتی مانند نتایجی که دانش آموزان از تحصیل خود حاصل می کنند، فرآیند آموزشی، تفاوت های فردی در یادگیری، شاگردان با استعداد و عدم توانایی در یادگیری می شود را در بر می گیرد. علم پژوه انجام پایان نامه روانشناسی تربیتی را ارائه می دهد.

انجام پایان نامه روانشناسی شخصیت

روانشناسی شخصیت، معطوف به بررسی ویژگی های شخصیتی نهادینه شده در وجود فرد است تا بدین وسیله مشکلات به وجود آمده احتمالی را شناسایی و رفع کند. این علم به افراد جامعه کمک می کند تا با جنبه های مختلف شخصیت خود آشنا شوند و به تحلیل درستی از افکار و رفتار های روزمره خود برسند. چنین آگاهی، افراد را قادر می سازد تا دلیل اصلی مشکلات شخصیتی خود را بیابند و بتوانند آن را از بین ببرند. علم پژوه انجام پایان نامه روانشناسی شخصیت را ارائه می دهد.

قیمت پایان نامه روانشناسی

هزینه انجام پایان نامه روانشناسی با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. اگر بخواهید خودتان پایان نامه را تهیه کنید، هزینه ها شامل هزینه جستجوی منابع، هزینه ترجمه مقالات، هزینه ویراستاری و صفحه آرایی، هزینه تهیه پاورپوینت و … خواهد بود. اما اگر فرصت و تخصص تهیه پایان نامه را ندارید و می خواهید از متخصصان علم پژوه کمک بگیرید، هزینه انجام آن طبق نوع خدماتی که درخواست دارید، تعیین می شود. می توانید با موسسه علم پژوه تماس حاصل بفرمایید تا شما را برای هزینه های حدودی انجام پایان نامه راهنمایی کنند.

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات کافی درباره انجام پایان نامه روانشناسی کارشناسی ارشد و دکتری را به شما ارائه دهیم. مطمئناً ممکن است سوالات دیگری در ذهن شما باقی‌ مانده باشد. اگر می‌خواهید درباره انجام پایان نامه در رشته روانشناسی مشاوره بگیرید، با ما در ارتباط باشید. تیم مجرب علم پروژه مفتخر است که در تمامی مراحل انجام پایان نامه، همراه شما باشد.

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *