نوشتن منابع پایان نامه

5/5 - (3 امتیاز)

نوشتن منابع پایان نامه

در زمان نوشتن و انجام پایان نامه شخص گردآورنده مطالب، باید به منابع پایان نامه استفاده کرده است، اشاره کند و نام آن ها را به صورت کامل در پایان نامه خود بنویسد. انجام این امر مهم در زمان پایان نامه نویسی بسیار واجب و ضروری است و یکی از بخش هایی است که حتما مورد توجه استادان و داوران قرار خواهد گرفت.

در صورتی که شخص از نوشتن منابع خودداری کند و یا اسم منابع را به درستی و به صورت کامل در پایان نامه خود درج نکند، ممکن است به سرقت ادبی متهم شود. تمامی نکاتی که بیان کردیم اهمیت نوشتن منابع پایان نامه را یادآوری می کند. در ادامه مطالب بیشتری را درباره نوشتن منابع پایان نامه ها برای شما بیان می کنیم تا شما به طور کامل با این موضوع آشنا شوید.

نوشتن منابع پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشتن منابع پایان نامه کارشناسی ارشد

در پایان نامه نویسی، نوشتن منابع پایان نامه و همچنین نحوه نگارش پایان نامه اهمیت زیادی دارد و حتما باید در زمان نوشتن فصل های پایان نامه مواردی را رعایت کنیم تا از وجود اشتباه و ایرادات در پایان نامه خود جلوگیری کرده و پایان نامه فوق العاده ای را بتوانیم ارائه دهیم. یکی از مقاطعی که برای گرفتن مدرک تحصیلی باید پایان نامه ای را برای آن آماده کرده و ارائه بدهیم، مقطع کارشناسی ارشد می باشد. نوشتن پایان نامه در این مقطع همانند دیگر مقاطع است و باید نکاتی را در نوشتن آن رعایت کند. اولین گام برای نوشتن پایان نامه، انتخاب موضوع پایان نامه است.

موضوعی که برای این کار انتخاب می کنیم، باید جدید بوده و تحقیق با همین موضوع قبلا صورت نگرفته و چاپ نشده باشد. وجود مقالات و کتاب ها با موضوع های مشابه در این زمینه مشکلی را بوجود نمی آورد.

انجام تحقیقات و گردآوری کردن مطالب در گام های بعدی پایان نامه نویسی قرار دارد. در زمان جمع آوری کردن مطالب شما باید به منبع مورد استفاده خود اشاره کنید. این کار به طور کلی به دو شیوه می تواند انجام شود. در شیوه اول می توان در داخل متن به منابع استفاده شده اشاره کرد و در شیوه دوم می توان منابع استفاده شده را در خارج از متن به کار برد و اقدام به نوشتن منابع پایان نامه کرد.

چگونه منابع پایان نامه را بنویسیم؟

نوشتن منابع پایان نامه بعد از نتیجه گیری پایان نامه انجام می گیرد. همانطور که در قسمتی قبلی اشاره کردیم برای نوشتن منابع دو روش وجود دارد. یکی از این دو روش نوشتن منابع پایان نامه در داخل متن و روش دیگر نوشتن متن در خارج از متن یا فهرست می باشد.

در روش اول باید نکاتی را رعایت کنیم که به آن ها به صورت مختصر اشاره می کنیم.

  • در صورت اشاره به موضوع در داخل متن، در داخل پرانتز نام نویسنده و سال انتشار را بنویسیم.
  • نوشتن سال انتشار در پرانتز، زمانی که به نام نویسنده اشاره می کنیم.
  • در صورت داشتن دو نویسنده، نام آن ها به همراه سال انتشار در پرانتز نوشته می شود.
  • در صورتی که پایان نامه کمتر از ۶ نویسنده داشته باشد، فقط در دفعه اول نام همگی آن ها با سال انتشار را در داخل پرانتز می نویسیم و دفعات بعد تنها باید نام اولین نویسنده و سال انتشار را در داخل پرانتز بنویسیم‌.
  • در نوشتن منابع پایان نامه ای که بیشتر از ۶ نویسنده دارد، باید نام اولین نویسنده و عبارت et al را در داخل پرانتز بنویسیم.
  • اگر می‌خواهید منبع را به متن دیگری ارجاع دهید، سال انتشار و شماره صفحه آن منبع را در داخل پرانتز بنویسید.
  • در نوشتن منابع پایان نامه که به صورت الکترونیک هستن می توانید به پاراگراف آن اشاره کنید.

این نکات باید در زمان انجام پایان نامه و نوشتن منابع حتما مد نظر قرار بگیرد. نکات درباره روش دیگر در مقالاتی به صورت جداگانه بررسی و برای شما عزیزان توضیح داده می شود.

نوشتن منابع پایان نامه به روش apa

نوشتن منابع پایان نامه به روش apa

یکی از روش های  نوشتن منابع پایان نامه، نوشتن منابع به روش apa می باشد. این روش از نگارش پایان نامه معمولا زمان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که تعداد نویسندگان یا پدیدآورندگان منبع ما بین ۱ الی ۳ نفر باشد. در این صورت باید نام تمامی آن ها را بیان کرده و بنویسیم و اسامی آن ها را با استفاده از علامت نگارشی ویرگول از یکدیگر جدا کنیم و تنها زمانی که می توانیم از “و ” استفاده کنیم زمانی است که قصد داریم نام آخرین نویسنده را بیان کنیم. پس از نوشتن نام گردآورندگان و نویسندگان باید سال انتشار آن پایان نامه را نوشته و ذکر کنیم.

نوشتن منابع پایان نامه دانشگاه آزاد

سبک نگارش پایان نامه هر دانشگاه با دانشگاه دیگری می تواند متفاوت باشد و افراد در زمان تهیه پایان نامه های خود باید نکاتی را مدنظر قرار دهند. یکی از نکاتی که در رابطه با نوشتن پایان نامه های دانشگاه آزاد وجود دارد مربوط به شیوه نوشتن منابع پایان نامه است.

در دانشگاه آزاد منابع پایان نامه های مربوط به رشته های علوم انسانی باید بر اساس روش apa  نوشته شوند. در حالی که رشته های فنی و مهندسی و رشته های زیر مجموعه آن ها در دانشگاه آزاد باید از روش Vancouver استفاده می کنند. در رابطه با روش apa در قسمت های قبلی توضیحاتی ارائه شد و حال به توضیح مختصری در رابطه با روش Vancouver می پردازیم.

در نوشتن منابع پایان نامه در روش Vancouver باید منابع را به ترتیبی که در متن آمده اند شماره گذاری کنیم و آن ها را در قسمت فهرست های مراجع بر اساس شماره گذاری که در متن انجام داده ایم، فهرست بندی کنیم. برای شماره گذاری کردن در متن باید از علامت کروشه استفاده کنیم و عدد را در داخل کروشه قرار بدهیم. نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که در زمان نوشتن منابع پایان نامه و هنگام عدد گذاری، زبان صفحه کلید را تغییر ندهیم و با زبانی که مشغول به تایپ و نوشتن بودیم عدد گذاری ها را انجام دهیم.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با نحوه نوشتن منابع پایان نامه و نکات مربوط به آن آشنا کنیم و مطالبی را در این زمینه برای شما بیان کردیم‌. امیدواریم که اطلاعات داده شده در مورد نوشتن منابع در دانشگاه آزاد برای شما مفید بوده باشد.

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *