دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور

5/5 - (3 امتیاز)

دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تحصیل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، انجام پایان نامه است. هیچ کدام از دانشجویان در حال تحصیل در رشته‌های مختلف، بدون انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور، نمی‌توانند از این مقاطع فارغ التحصیل شوند. تمامی دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور تحصیل می‌کنند، پس از گذراندن مراحل نگارش و تائید پروپوزال و نگارش و فصل بندی پایان نامه، باید درخواست دفاع پیام نور را از طریق سیستم گلستان دانشگاه خود ثبت نمایند و سپس خود را برای جلسه دفاع آماده کنند. در ادامه همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور آشنا شویم.

مراحل دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور

مهلت دفاع پایان نامه ارشد پیام نور

تمامی دانشجویانی که در مقطع ارشد دانشگاه پیام نور در حال تحصیل هستند، موظف به انجام پایان نامه در یک موضوع و محتوای جدید می‎باشند. دلیل این موضوع این است که پایان نامه تکراری از دانشجویان پذیرفته نمی‌شود و در هیچ سیستم آموزشی تعریف نشده است.

دانشجویان ارشد پیام نور، باید پس از به اتمام رساندن نگارش پایان نامه خود، در بازه زمانی تعیین شده به عنوان مهلت دفاع پایان نامه ارشد پیام نور، فرآیند دفاع از پایان نامه خود را تکمیل نمایند. به طوری که دانشجویان ابتدا باید یک نسخه از پایان نامه خود را به دانشگاه ارائه دهند و سپس بعد از مشخص شدن داورها، در جلسه دفاع پایان نامه حاضر شوند و یک گزارش شفاهی از پایان نامه و پژوهشی که انجام داده‌اند را ارائه کنند. همینطور دانشجویان باید به پرسش‌هایی که داوران حاضر در جلسه مطرح می‌کنند نیز پاسخ بدهند. مطالعه سوالات داوران در دفاع پایان نامه می تواند برای آمادگی تان کمک کننده باشد.

در جلسه دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور، شانس و فرصتی در اختیار دانشجویان این رشته قرار داده می‌شود تا آن‌ها بتوانند تمامی جنبه‌های پژوهش خود را توضیح دهند. بنابراین دانشجویانی که مایل هستند نمره بالایی را برای پایان نامه ارشد پیام نور خود ثبت کنند، باید با آمادگی کامل در جلسه دفاع شرکت کنند.

ثبت درخواست دفاع در سامانه گلستان پیام نور

ثبت درخواست دفاع در سامانه گلستان پیام نور

دانشجویان مقطع ارشد دانشگاه پیام نور، برای دفاع از پایان نامه خود، باید ابتدا نسبت به ثبت درخواست دفاع در سامانه گلستان پیام نور اقدام نمایند.

دانشجویان ارشد پیام نور پس از انتخاب موضوع پایان نامه و تائید آن توسط استاد راهنما، باید بر روی پایان نامه خود کار کنند و پس از اتمام فرآیند فصل بندی پایان نامه، باید خود را برای جلسه دفاع آماده کنند.  در جلسه دفاع پایان نامه، دانشجویان معمولا با تهیه یک پاورپوینت پایان نامه سعی می‌کنند مطالب شاخص پایان نامه خود را مطرح کنند. پس از این بازه زمانی باید 20 الی 25 دقیقه به سوالات داوران پاسخ بدهند.

ورود به سامانه گلستان پیام نور

لازمه شرکت در جلسه دفاع از پایان نامه، ثبت درخواست دفاع در سامانه گلستان پیام نور است که جزئیات آن را در ادامه آورده‌ایم. دانشجویان برای ثبت درخواست دفاع از پایان نامه، ابتدا باید فرم درخواست دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد پیام نور و مدارکی که در ادامه آورده‌ایم را اسکن و پس از تکمیل مجدد بارگذاری کنند.

  • فرم کفایت دفاع : این فرم باید توسط اساتید راهنما و مشاور تایید شده باشد.
  • تاییدیه همانندجویی پایان نامه : تائیدیه همانند جویی پایان نامه ارشد پیام نور باید از سایت ایرانداک دریافت شده باشد.
  • نامه ایرانداک : نامه ایرانداک که نشان دهنده ثبت طرح پیشنهاده تحقیق (پروپوزال) است.

پس از بارگذاری فرم‌های فوق، درخواست به ترتیب برای اساتید راهنما، استاد مشاور، استاد راهنمای دوم (در صورت تعیین)، مدیر گروه استان و ثبت اسامی داور، کارشناس تحصیلات تکمیلی مرکز، کارشناس مالی مرکز و کارشناس آموزش ارسال می‌شود. بهتر است دانشجویان تمامی مراحل چرخه پیشخوان خدمت درخواست دفاع خود را پیگیری کنند تا توسط کارشناس مربوطه تائید شود.

مهلت دفاع پایان نامه ارشد پیام نور

یکی از سوالات رایج دانشجویان ارشد پیام نور، سوال پیرامون مهلت دفاع پایان نامه ارشد پیام نور است. اینکه تا چه زمانی مهلت دارند تا از پایان نامه خود دفاع کنند.

دانشجویان کارشناسی ارشد پیام نور، باید درس پایان نامه را در نیمسالی که قصد دارند از پایان نامه خود دفاع کنند، انتخاب نمایند. برای مثال در صورتی که دانشجویان قصد دفاع از پایان نامه خود را در نیمسال اول تحصیلی دارند، باید انتخاب واحد پایان نامه را به صورت قطعی انجام داده باشند.

مطابق با قوانین تعیین شده از سوی دانشگاه پیام نور، مهلت دفاع پایان نامه ارشد پیام نور برابر با یک ترم می‌باشد. در صورتی که دانشجو در ترمی که پایان نامه خود را انتخاب کرده است، موفق به دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور نشود، می‌تواند این واحد را در ترم‌های بعدی انجام دهد اما ملزم به پرداخت شهریه آن در ترم‌های دیگر می‌باشد.

آمادگی برای دفاع از پایان نامه

سعی کنید در بازه زمانی چند ماهه ای که پس از انتخاب واحد در اختیار شما قرار می‌گیرد تا زمانی که باید از پایان نامه خود دفاع کنید، آمادگی لازم برای جلسه دفاع از پایان نامه را به دست آورید. دانشجویان هر چه تسلط بیشتری را بر روی پایان نامه خود داشته باشند، به همان اندازه احتمال موفقیت‌شان در دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور نیز بیشتر خواهد بود.

در حقیقت هدف از برگزاری جلسه دفاع نیز این است که هیئت داوران به این نتیجه برسند که دانشجو تا چه انداه در پژوهشی که انجام داده است، بینش دارد. بنابراین ممکن است دانشجویان در این مرحله با سوالات ناشناخته‌ای نیز مواجه شوند که منجر به استرس آن‌ها شود. اما باید سعی کنند بدون استرس به سوالات پاسخ دهند. سعی کنید پیش از شرکت در جلسه دفاع از پایان نامه، لیستی از سوالات احتمالی را آماده کنید و برای پاسخگویی به آن‌ها آمادگی داشته باشید.

سخن آخر

در این مقاله به جزئیات دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود و بتوانید از اطلاعات آن استفاده کنید. برای اینکه بتوانید دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، موارد زیر را در نظر داشته باشید.

  • به خوبی تمرین کنید و بر روی موضوع پایان نامه خود تسلط کافی داشته باشید.
  • در صورتی که برای دفاع از پایان نامه به تجهیزات خاصی نیاز دارید، آن‌ها را روز دفاع مورد بررسی قرار دهید و آماده کنید.
  • در روز دفاع مطابق با قوانین اعلام شده از سوی دانشگاه اقدام کنید.
  • برای جلسه دفاع خود بهترین زمان را انتخاب کنید تا بتوانید دفاع خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.
  • پذیرایی در روز دفاع را به دیگران واگذار نمایید.

در صورتی که در زمینه انجام پایان نامه ارشد پیام نور نیاز به دریافت مشاوره و خدمات تخصصی دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه علم پروژه در ارتباط باشید.

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *