پاورپوینت پایان نامه

5/5 - (3 امتیاز)

پاورپوینت پایان نامه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که دانشجویان سطح کارشناسی و دکتری با آن روبرو هستند و باید در فرآیند انجام پایان نامه به بهترین نحوه ممکن آن را به سرانجام برسانند، تهیه پاورپوینت پایان نامه است. قابل درک است اگر این موضوع به درستی انجام نشود، حتی با یک ارائه ارزشمند نیز ممکن است نمره قابل قبولی دریافت نکنید. ما در این مطلب اطلاعات جامعی درباره نحوه تهیه پاورپورینت پایان نامه ارائه می‌دهیم تا بتوانید به بهترین نحوه ممکن این مسئله را پشت سر بگذارید.

پاورپوینت پایان نامه چیست؟

پاورپوینت پایان نامه چیست؟

تمامی دانشجویان و افرادی که در سطح کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند، باید پس از تایید پایان نامه خود توسط استاد راهنما، پاورپوینت جلسه دفاع را طراحی کنند. بدین منظور خلاصه پایان نامه خود را در قالب پاورپوینت تهیه می‌کنند. باید توجه داشت که هر چقدر طراحی پاورپوینت پایان نامه حرفه‌ای باشد، به طور حتم در نتیجه پایانی تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

پاورپوینت پایان نامه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

پاورپوینت پایان نامه اهمیت زیادی در نمره پایانی هر دانشجویی دارد و به طبع ظاهر پاور پوینت نیز می‌تواند در این امر نقش بسزایی ایفا کند. در حالت کلی پاورپوینت ارائه شده برای جلسه دفاع باید دارای ویژگی‌هایی به شرح زیر باشد:

 • ساده بودن پاورپوینت یک پیش شرط اصلی است. بدین معنی که هیچ‌گونه پیچیدگی و استفاده از رنگ‌های پر زرق و برق در آن نیاز نیست.
 • با وجود اینکه سادگی در پاورپوینت پایان نامه یک اصل است اما باید از طرح و رنگ‌هایی استفاده شود که برای افرادی که آن را مشاهده می‌کنند جذاب به نظر برسد.
 • طراحی پاورپوینت باید به گونه‌ای باشد که فضای مناسب برای نوشتن محتوا را در خود جای داده باشد.
 • فضای کافی برای جایگذاری نمودارها و تصاویر را در خود داشته باشد.
 • اگر از قالب‌های آماده استفاده می‌کنید به طور حتم تم‌های رنگی استفاده نکنید و یا اگر اصرار به استفاده از چنین تم‌هایی دارید تم‌هایی را انتخاب کنید که رنگی نباشند و یا از رنگ‌های زننده در آنها استفاده نشده باشد.

پاورپوینت پایان نامه شامل چه بخش‌هایی است؟

پاورپوینت پایان نامه از بخش‌های مختلف و مشخصی تشکیل می شود که اصلی‌ترین اسلایدهای آن عبارتند از:

 1. مقدمه
 2. بحث
 3. نتیجه‌گیری
 4. منابع
 5. اسلاید مربوط به تشکر

البته ممکن است در برخی موارد بخش‌های مجزای دیگری نیز به آن افزوده شوند؛ به عنوان مثال در رشته‌های مربوط به فنی مهندسی یک بخشی برای مدلسازی در پاورپوینت در نظر گرفته می‌شود.

نکات تهیه پاورپوینت پایان نامه

برای اینکه دفاعیه پایان نامه در قالب پاورپوینت را به بهترین نحوه ممکن ارائه دهید، بهتر است نکات زیر را حتما در نظر بگیرید:

 • قبل از طراحی پاورپوینت تمامی فصول 1 تا 5 پایان نامه خود را خلاصه نویسی کنید. در این میان باید بیشترین تاکید بر روی فصل‌های 3 و 4 پایان نامه باشد.
 • در گام بعدی وقت آن است که تم و فرمت مناسب برای پاورپوینت انتخاب شود. پس زمینه در اغلب موارد به رنگ سفید است و استفاده از رنگ‌های متنوع برای آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
 • از آنجایی که برای هر دانشجو 20 الی 30 دقیقه زمان برای دفاع از پایان نامه در نظر گرفته می‌شود، پس ضروری به نظر می‌رسد درباره تعداد اسلایدهای آن با استاد راهنما هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

مراحل تهیه پاورپوینت جلسه دفاع

مراحل تهیه پاورپوینت جلسه دفاع

حال باید نسبت به تعداد اسلایدهایی که درنظر گرفته اید، نقشه راه را برای طراحی پاورپوینت تعیین کنید. از آنجایی که طرح ریزی برای این موضوع ممکن است کمی دشوار باشد، به همین خاطر چک لیست مراحل تهیه پاورپوینت جلسه دفاع را در زیر آورده ایم:

 • در صفحه اول پاورپوینت باید صفحه عنوان یا شناسنامه گزارش درج شود که شامل عنوان مورد تایید قرار گرفته، نام اساتید راهنما و مشاور، نام دانشجو و تاریخی که دانشجو باید دفاعیه را انجام دهد، خواهد بود.
 • در اسلاید بعدی باید مقدمه جای گیرد. در مقدمه باید توضیحات ابتدایی برای ورود به بحث اصلی دفاع از پایان نامه آورده شده باشد.
 • بعد از مقدمه وقت آن است که به بیان مساله در پاورپوینت پایان نامه پرداخته شود. در بخش بیان مساله می‌توانید از نمودارها و جداول برای پاسخ به سوالات و دغدغه‌هایی که در پژوهش خود به آنها پرداخته‌اید استفاده کنید.
 • ضرورت تحقیق و پژوهش، اسلاید بعدی پاورپوینت جلسه دفاع است که در آن باید به این سوال پاسخ دهید که تحقیق مورد نظر چه تاثیری می‌تواند بر موضوع مورد مطالعه شما داشته باشد.
 • باید اهداف اصلی، اهداف فرعی و فرضیه و سوالات متداول به طور حتم در اسلاید بعدی شما گنجانده شده باشد. همچنین چارچوب مفهومی تحقیق که در آن به ادبیات تحقیق پرداخته شده است در ادامه اسلاید این بخش آورده می‌شود. البته چنین بخشی ممکن است به صورت نمودار و یا جداول خاصی طراحی شود.
 • حال وقت آن است که یافته‌ها و نتایج پژوهش خود را که در 4 فصل پایان نامه به طور کامل نوشته شده است را به صورت کوتاه در یک الی دو اسلاید بنویسید. در این نتیجه‌گیری باید نقاط ضعف و قوت و محدودیت‌هایی را که در تحقیق وجود دارند را به طور مختصر توضیح داده باشید. همچنین کاربردها و راهکارهایی را که در پژوهش به دست آورده‌اید را در این قسمت از اسلاید پاورپوینت بیان کنید.
 • شما تا این مرحله از کار خود باید رفرنس‌ها و منابعی که در تهیه این پاورپوینت استفاده کرده‌اید را به اسلاید انتهایی پاورپوینت خود ضمیمه کنید.
 • در اسلاید پایانی نیز می‌توانید از اساتید راهنما، مشاور و هیئت داورانی که در جلسه حضور داشته‌اند نیز تشکر کنید.

تفاوت پاورپوینت پایان نامه ارشد و رساله دکتری چیست؟

از لحاظ ساختاری بین پاورپوینت پایان نامه ارشد و رساله دکتری شباهت‌های زیادی وجود دارد اما با این حال برخی تفاوت‌هایی نیز باعث متمایز شدن پاورپوینت پایان نامه ارشد و رساله دکتری شده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تعداد اسلایدها و نحوه نگارش آنها
 2. معمولا تعداد اسلایدهای رساله دکتری نسبت به پایان نامه ارشد بیشتر است و در تز یا رساله دکترا اطلاعات و پیشینه بیشتری در پاورپوینت گنجانده می‌شود.
 3. همچنین در اسلایدهای آن بخشی برای ارائه ایده‌های جدید در نظر گرفته می‌شود و توضیحات تکمیلی در آن درج می‌گردد.
 4. هدف
 5. در بخشی از اسلاید که مربوط به هدف از نگارش تز است. دیگر نباید درباره آشنایی با موضوع بحث شود و بیشتر به هدف و تسلط بر موضوع اشاره گردد.
 6. نظریات و روش تحقیق
 7. در اسلاید مربوط به پایان نامه ارشد بیشتر روش تحقیق مورد توجه قرار می‌گیرد اما در پاورپوینت تز دکترا، دانشجو بیشتر اندیشه‌ها و تفسیرها و تحلیل‌های خود را به درستی و در کم‌ترین اسلاید ممکن ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

پاورپوینت پایان نامه می‌تواند تاثیر بسزایی در نمره پایانی هر دانشجویی داشته باشد. اگر قصد دارید این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید، سعی کنید اسلایدهای پاورپوینت حاوی نکات ارشمند و کلیدی باشد. توجه داشته باشید که هدف پاورپوینت یادآوری نتایج مهم تحقیقات است و باید به‌گونه‌ای نوشته و طراحی شده باشد که بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب نماید. برای تهیه طرح های پاورپوینت رایگان، می توانید از وبسایت های مختلفی مانند SlidesDocs استفاده کنید.

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *