اصول نگارش مقاله

5/5 - (1 امتیاز)

اصول نگارش مقاله

همه ما به این مسئله آگاهیم که مقالات باید با مقدمه شروع شوند، در بدنه گسترش پیدا کنند و با نتیجه گیری تمام شوند. در واقع رعایت چنین استاندارد رایجی اولین شرط انجام مقاله قابل قبول است. اما در کنار این مسئله باید به اصول نگارش مقاله به صورت جدی‌تر نگاه کنیم.

 

مقدمه‌ای برای ورود به بحث اصول نگارش مقاله

در همین ابتدای گفتگو به یاد داشته باشید که وقتی صحبت از نوشتن است، از شما انتظار نمی‌رود که یک رمان نویس شوید. اما مطمئنا برای شما مهم است که مهارت استدلال و منطق خود را توسعه دهید. اکثر دانشجویان مقطع کارشناسی و ارشد این تصور را دارند که مقالات دانشگاهی به شغل آینده آنها بی ربط هستند. اما لازم است این دیدگاه را کنار بگذارید و در ابتدای امر به دنبال موضوعی باشید که در آینده شما مفید خواهد بود.

 آموزش اصول نگارش مقاله علمی

با توجه به اینکه فعلا دانشجو هستید، مهم است که بر نوشتن آکادمیک تمرکز کنید. یک مقاله با کیفیت بالا باید بر اساس منابع قابل اعتماد نوشته شده باشد، اما باید نظرات شما را هم آشکار کند. با ما همراه باشید تا 5 اصل اساسی که باید هنگام نوشتن یک مقاله علمی رعایت کنید را با هم مرور کنیم. وقتی تمام آنها را در نظر داشته باشید، کل فرایند نوشتن و تحقیق، بسیار ساده‌تر از حال حاضر خواهد شد.

 

1. واضح بنویسید

بسیاری از دانشجویان پیچیدگی را به عنوان اساسی‌ترین اصل در نوشتن مقاله کلاسی در نظر می‌گیرند. بله، به عنوان یکی از اصول نگارش مقاله باید در نظر داشته باشید که محتوای آکادمیک واقعا پیچیده است؛ زیرا یک مقاله واحد حاوی لایه‌ها و استدلال‌های زیادی است. با این حال، هدف پیچیدگی نباید شما را به مسیر اشتباهی سوق دهد. بسیاری از افراد از کلمات طولانی و غیرمعمول فقط به این دلیل استفاده می‌کنند که محتوا را شیواتر نشان ‌دهند. این یک استراتژی کاملا اشتباه است. ساختار مقاله و مفهومی که توضیح می‌دهد ممکن است پیچیده باشد، اما خود زبان باید تا حد امکان واضح باشد.

2. از نمونه‌های خاص حرف بزنید

برای مثال، فرض کنید باید در مقاله خود ثابت کنید که یک مهارت رهبری خاص (مانند توانایی ایجاد انگیزه در افراد دیگر) بر موفقیت کل سازمان تأثیر می‌گذارد. چگونه می‌خواهید این را ثابت کنید؟ شما به آمار و مثال‌های خاصی از موقعیت‌های واقعی نیاز دارید که استدلال‌های شما را قابل اعتماد کند.

یک مقاله دانشگاهی ممکن است حاوی مفاهیم نظرات انتزاعی باشد، به ویژه زمانی که موضوع مربوط به فلسفه یا علوم اجتماعی است. با این حال، به عنوان یکی از اصول نگارش مقاله علمی، شما باید آن مفاهیم را از طریق مثال‌های عینی که به خواننده کمک می‌کند بفهمد در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید، روشن کنید. مثال‌ها در هر قسمت از مقاله کار می‌کنند، بنابراین وقتی می‌خواهید توجه خواننده را به خود جلب کنید و یا مفهوم خاصی را تشریح کنید، حتما از آمارها و نمونه‌های واقعی استفاده کنید.

آشنایی با اصول نوشتن مقاله علمی پژوهشی

3. عینی بودن داده را فراموش نکنید

مطمئناً شما نظرات خود را دارید و می‌خواهید محکم پشت آنها بایستید. حتما بر نقطه نظرات خود تأکید کرده و سعی می‌کنید بیانیه پایان نامه را با استدلال‌های قوی اثبات کنید، اما این مسئله بدان معنا نیست که می‌توانید به سادگی از سطح درک طرف مقابل غافل شوید. هنگامی که روی یک مقاله سطح کارشناسی کار می‌کنید، باید ثابت کنید که همه جوانب موضوع را مطالعه کرده‌اید و استدلال‌های مخالف را درک می‌کنید.

به عنوان مثال، اگر در حال نوشتن مقاله‌ای در مورد فواید ماری جوانا برای سلامتی هستید و واقعا می‌خواهید ارزش آن را برای بیماران مبتلا به بیماری‌های مختلف ثابت کنید، باید به هشدارها و عوارض جانبی آن هم توجه ویژه نشان دهید. در همین راستا از بررسی مطالعاتی که نتایج هشدار دهنده را به نمایش می‌گذارند هم غافل نشوید. شما باید مطمئن شوید که مخاطب متوجه می‌شود چرا استدلال‌های شما، دلایل دیگر تحقیقات را گسترش داده و یا رد می‌کند.

4. منابع شما باید قابل استناد و معتبر باشند

اهمیت منابع در نگارش مقالات علمی

این مورد را به عنوان مهم‌ترین فاکتور در اصول نگارش مقاله و به خصوص نگارش مقاله isi در نظر بگیرید. زمانی که شما در حال نوشتن یک مقاله دانشگاهی و معتبر هستید، باید اطلاعاتی که استفاده می‌کنید بسیار دقیق باشند. پس از مرحله تحقیق، انبوهی از منابع را پیش روی خود خواهید داشت که می‌توانند استدلال‌های شما را ثابت کنند. استفاده درست از این منابع واقعا مهم است.

به عنوان مثال، نمی‌توانید فقط بگویید «بسیاری از بیماران سرطانی در درمان با ماری‌جوانای پزشکی تسکین یافته‌اند». شما باید اطلاعات دقیقی با مخاطبان این مقاله بدهید. چند بیمار؟ چه مطالعاتی چنین مدرکی را ارائه می‌دهد؟ از چنین اطلاعاتی در مقاله استفاده خواهید کرد و باید به آن ارجاع دهید تا مشخص شود حرف شما استدلال علمی دارد.

فراموش نکنید که ممکن است جستجو در گوگل شما را فریب دهد و از منابع غیر قابل اعتماد استفاده کنید؛ بنابراین قبل از ارجاع به هر منبع آنلاین باید مطمئن شوید که داده‌ها را از وب‌سایت‌های قابل اعتماد دریافت می‌کنید. همچنین نباید تمام منابع خود را به صورت آنلاین استفاده کنید. ارجاع به کتاب‌ها، مجلات و مقالاتی که قبل از شما این مسئله را بررسی کرده‌اند، بر همه چیز ارجحیت دارد.

همچنین به عنوان یک نکته کوچک اما مهم در نظر داشته باشید که نوع رفرنس دهی شما باید مطابق با شیوه نامه مقاله باشد. مطمئن شوید که الزامات سبکی را که پیاده‌سازی می‌کنید درست باشد، زیرا گاها یک کاما و حرف بزرگ می‌تواند در نام‌ها تفاوت ایجاد ‌کند.

5. یکنواختی و جریان منطقی مقاله را حفظ کنید

حفظ یکنواختی و جریان منطقی مقاله

آخرین مورد از اصول نگارش مقاله بررسی مسئله سازگاری است که به دو جنبه مختلف مقاله دانشگاهی اشاره دارد.

  • یکنواختی سبک نوشتاری شما
  • جریان منطقی استدلال‌های شما

به عنوان مثال، نمی‌توانید از ساختارهای داستانی در مقاله خود استفاده کنید. باید به یک فرم متعهد شوید و آن هم مقدمه، بدنه و نتیجه گیری است. سبک شما تا انتهای مقاله باید ثابت بماند. اگر نظرات خودتان را از طریق جملات پیچیده در مقدمه بیان می‌کنید، عاقلانه است که چنین لحنی در نوشته را در کل مقاله حفظ کنید.

یک مقاله دانشگاهی با جریان منطقی بی عیب و نقص موضوع را برای خواننده روشن کند. به این معنی که از مقدمه تا آخرین جمله ذهن مخاطب را بدون ایجاد ابهام هدایت کند. وقتی اولین پیش نویس را تمام کردید، باید مقاله را چندین بار بخوانید و اصلاح کنید تا مطمئن شوید که هیچ شکاف اطلاعاتی در بخش‌های مختلف وجود ندارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات خود را از موضع کسی که چیزی در مورد این موضوع خاص نمی‌داند، بخوانید. پس از آن، مطمئن شوید که همه استدلال‌ها با بیانیه مقاله سازگار و به هم مرتبط هستند. قبل از اینکه از شر جملات و پاراگراف‌های تکراری یا غیر ضروری خلاص شوید، چند بار فکر نکنید. هر قطعه از پازل باید با برداشت اصلی که می‌خواهید ارائه کنید، مرتبط باشد.

جمع بندی مبحث اصول نگارش مقاله

در این مقاله سعی کردیم شما را با 5 نمونه از اصول نگارش مقاله معتبر آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که این نوع نوشته‌ها برای ارتقا رزومه شما و ورود به بازار کار مربوطه مهم هستند. در نتیجه هم موضوع، هم منابع و هم زبان مقاله را در اولویت قرار دهید. اگر بنا به هر دلیلی نگارش چنین متونی برای شما دشوار است، می‌توانید از پل‌های ارتباطی ما استفاده کرده و مجموعه خدمات انجام پایان نامه و مقاله علم پژوه را در نظر بگیرید.

 

منابع: وبسایت Grammarly

Indeed.com

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *