انجام پایان نامه اقتصاد

5/5 - (1 امتیاز)

انجام پایان نامه اقتصاد

نزدیک شدن به پایان نامه ارشد در هر رشته ای می تواند یک چالش بزرگ باشد. با این حال، مانند بسیاری از کارهای دشوار دیگر در دوران دانشجویی، پایان نامه نیز قابل مدیریت است و اگر یک قدم به سمت آن بردارید، باقی مسیر را راحت تر خواهید یافت. دانشجویان اقتصاد لازم است که با توجه به علایق و دانش خود در حوزه ای از دریای گسترده اقتصاد، بهترین موضوع را انتخاب کرده و انجام پایان نامه اقتصاد را در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری آغاز کند. در این مطلب می خواهیم به مراحل انجام پایان نامه اقتصاد و نکات لازم بپردازیم.

مراحل انجام پایان نامه اقتصاد

مراحل انجام پایان نامه اقتصاد

در حالی که خود شما بهترین بهتر از همه می دانید که به کدام بخش از اقتصاد علاقه مند هستید، مراحل انجام پایان نامه اقتصاد را باید با انتخاب موضوع شروع کنید. با این حال لازم است که در انجام پایان نامه به اعضای هیئت علمی و به ویژه استاد راهنما خود تکیه کنید تا به شما کمک کند که موضوع پایان نامه ای را پیدا کنید که بتوانید به موقع با منابع موجود، آن را تکمیل کنید.

موضوعات خاص و متمرکز، همیشه بهتر از موضوعات بسیار کلی و مبهم هستند. سوالاتی مانند “چگونه آلودگی آب را کاهش دهیم؟” یا “چه چیزی میزان پیشرفت تکنولوژی را تعیین می کند؟” از دیدگاه اقتصادی، آنقدر گسترده هستند که پاسخی مطمئن در قالب یک پایان نامه، نمی توان به آنها داد. با این حال، در انتخاب موضوع پایان نامه در این زمینه های کلی نیز، اساتید شما می توانند به شما کمک کنند تا از موضوع کلی، یک موضوع جزیی تر استخراج کرده و پایان نامه خود را شروع کنید. اگر به دنبال لیست موضوع پایان نامه اقتصاد هستید، می توانید مطلب موردنظر را بررسی کنید.

بررسی ادبیات مرتبط از دید اقتصادی

بررسی ادبیات مرتبط از دید اقتصادی

اولین گام تحقیق پایان نامه شما پس از انتخاب موضوع، این است که به طور گسترده و عمیق، منابع اطلاعاتی و یافته های اقتصاددان ها را بررسی کنید. اولین منبع و راهنمای شما، مشاور پایان نامه شما و سایر اعضای هیئت علمی است و ممکن است بتوانند شما را به بخش های برجسته ای از تحقیقات مرتبط با پایان نامه شما راهنمایی کنند.

در مرحله بعدی با استفاده از سایت های جستجوی مقاله، مقالات مرتبط با کلمه کلیدی موردنظر خود را یافت کنید. همچنین هر یک از این مقالات حاوی استنادهایی به کارهای قبلی در مورد موضوعات مرتبط خواهد بود. اگر از ابتدا، شبکه خود را به طور گسترده انتخاب کنید، پایان نامه شما عمیق تر و دقیق تر خواهد بود.

همانطور که شروع به خواندن منابع برای شروع پایان نامه می کنید، باید نوشتن را نیز آغاز کنید. یک پایان نامه معمولاً پروژه ای بسیار بزرگتر از یک مقاله است و استراتژی که برای شما در مقالات به خوبی نتیجه داده است، ممکن است برای پایان نامه کارایی نداشته باشد.

بسیاری از دانشجویان مقالات درسی را در دو مرحله مجزا می نویسند: مرحله تحقیق و مرحله نوشتن. در مرحله تحقیق، همه چیزهایی را که از مطالعه و تحقیق خود یاد می‌گیرید، در به ذهن خود سپرده، سپس در مرحله نگارش، آن ها را به یک خروجی تبدیل می کنید. از آنجایی که اکثر مقالات در چند هفته نوشته می شوند و حجم نسبتاً کمتری دارند، این استراتژی اغلب رضایت بخش است.

با این حال، پایان نامه در طول چند ماه نوشته می شود و بسیاری از دانش آموزان ده ها مقاله و کتاب را در مراحل اولیه تحقیق مطالعه می کنند. شما برای مدیریت پایان نامه خود، باید نوت برداری کنید.

یک استراتژی بهتر این است که از همان روزی که شروع به خواندن پایان نامه می کنید، نوشتن پایان نامه را شروع کنید. یادداشت های دقیق در مورد هر چیزی که می خوانید، از جمله اطلاعات کامل کتابشناسی را در قالب مناسب جمع آوری کنید. توجه داشته باشید که یادداشت‌های شما با کلمات نویسنده تمایز داشته باشند. اگر در پایان‌نامه از یک نقل قول تقریباً دقیق استفاده کند، بدون اشاره به آن سرقت ادبی انجام داده است.

تمام قسمت هایی که فکر می کنید لازم است نقل قول کنید را بنویسید و هر جدولی که حاوی داده های مفید است را کپی کنید. یادداشت‌هایی که در حین مطالعه انجام می‌دهید، می‌تواند مبنای شکل گیری فصل بررسی ادبیات شما باشد که اولین فصل پایان نامه شماست.

جمع آوری داده ها در انجام پایان نامه اقتصاد

جمع آوری داده ها در انجام پایان نامه اقتصاد

اگر در حال انجام پایان نامه اقتصاد هستید که به داده های تجربی نیز نیاز دارد، یکی از بزرگترین موانع شما احتمالاً جمع آوری داده هاست. چون تا زمانی که داده ها را جمع آوری نکرده اید، تحلیل اقتصادی شما دچار مشکل خواهد شد. مهم است بدانید که جمع‌آوری داده‌ها تابع قانون 90/10 است. 90 درصد زمانی که صرف به‌دست آوردن داده‌ها می‌کنید، به 10 درصد از داده‌ها اختصاص دارد. پس بسیاری از داده هایی که نیاز دارید، احتمالاً به راحتی در دسترس هستند. اما مجموعه دیگری از داده ها وجود خواهند داشت که باید برای آنها جستجوی گسترده تری داشته باشید.

پس اولین گام در جمع آوری داده ها، یادداشت دقیق نیازهای پروژه است. شما باید ویژگی‌های داده‌هایی را که برای مطالعه شما مطلوب‌تر هستند، در نظر بگیرید: فراوانی مشاهده و اینکه آیا به دنبال داده‌های انبوه یا تفکیک شده هستید. تمام متغیرهایی که فکر می کنید ممکن است به آنها نیاز داشته باشید را لیست کنید. اگر در مورد در دسترس بودن برخی از متغیرها از قبل شک دارید، استراتژی هایی برای انجام پروژه، بدون نیاز به آن داده ها تدوین کنید.

هنگامی که لیست خود را تهیه کردید، شروع به جمع آوری داده ها و وارد کردن آنها در پایگاه داده خود کنید. مشاور و سایر اعضای هیات علمی دانشکده اقتصاد شما، می توانند به منابع داده ای که با موضوع شما مرتبط هستند، شما را هدایت کنند.

ارائه نتایج در انجام پایان نامه اقتصاد

هنگامی که ادبیات مربوطه را مرور کردید و داده‌های مورد نیاز برای هر کار تجربی را برای انجام پایان نامه اقتصاد خود جمع‌آوری کردید، آماده هستید که به وظیفه اصلی خود از پایان نامه برسید: یعنی بخش نتایج. راه دستیابی به این نتایج کاملاً به روش تحقیقی که شما و مشاورتان انتخاب کرده اید، بستگی دارد. ممکن است تحقیق شامل استدلال نظری با استفاده از مدل‌های اقتصادی، ترکیب و/یا مقایسه نتایج دیگران، تفسیر داده‌های عددی، تخمین ضرایب و آزمایش فرضیه‌ها با استفاده از روش‌های اقتصادسنجی یا انجام آزمایش‌ها باشد.

چیزی که به طور کلی می توان در مورد روند نتیجه گیری در پایان نامه اقتصاد گفت، این است که برخی از جنبه های نتایج احتمالاً شما را شگفت زده خواهد کرد که ممکن است از راه حل های مدل های نظری، نتایج رگرسیون و نتایج تجربی ناشی شود. پس اگر چند روز قبل از موعد تحویل پایان‌نامه خود به چنین نتایجی دست یابید، احتمالا زمان کافی برای ارائه توضیح قانع کننده در مورد نتایج خود نخواهید داشت. پس باید برنامه ریزی کنید که تمام نتایج خود را دو هفته قبل از موعد اولین پیش نویس پایان نامه تان، آماده کنید. در این صورت، حداقل زمان موردنیاز برای بررسی و اصلاح نتایج خود را خواهید داشت.

تکمیل پایان نامه اقتصاد

آخرین مرحله از انجام پایان نامه اقتصاد، تدوین نتیجه گیری و تهیه پیش نویس پایان نامه است. بسیاری از دانشجویان اقتصاد، زمان کمی را برای این مرحله اختصاص می دهند. در این مرحله، تمام کارهایی را که برای پایان نامه انجام داده‌اید، به یک بحث منسجم تبدیل می‌کنید، با سؤال اصلی خود شروع کرده و توضیح می‌دهید که چگونه کار شما از به این نتایج منتهی شد. سپس نتایج را تفسیر کرده و پایان نامه را به اتمام می رسانید.

اطمینان حاصل کنید که منابع و استنادات شما در قالب استانداری هستند. اعداد فصول، بخش ها، شکل ها و جداول خود را به طور مناسب ترتیب دهید. با کمک مطلب نوشتن پایان نامه در ورد، می توانید پایان نامه خود را به یک قالب استاندارد تبدیل کنید.

بازبینی پایان نامه اقتصاد

بازبینی پایان نامه اقتصاد

صرف نظر از اینکه پیش نویس اول پایان نامه شما چقدر خوب است، مشاور شما برای پیش نویس اول نظرات و پیشنهادات گسترده ای برای تجدید نظر خواهد داشت. استدلال هایی که برای شما واضح به نظر می رسند، ممکن است برای دیگران قابل خواندن نباشند. علاوه بر این، ممکن است اشکالاتی در کار تجربی یا استدلال‌های نظری وجود داشته باشد که تا زمانی که کل پایان نامه به ترتیب مناسب بررسی نشوند، نتیجه پایان نامه آشکار نکنند. معمولا سخت گیری در مورد اشکالات موجود در پیش نویس اول پایان نامه امری کاملا طبیعی است.

در مرحله بازبینی پایان نامه اقتصاد، توجه کنید که دیدگاه های مشاور را به روشنی درک کرده و آنها را در پایان نامه خود پیاده سازی کنید. استاد راهنما اشکالات موجود را پیش نویس پایان نامه را می نویسد تا تجدیدنظر ها را انجام دهید و تایید وی را بگیرید. برآورده کردن هر چه کامل تر انتظارات استاد راهنما در مورد تجدید نظرها، باعث می شود که مراحل بازبینی پایان نامه کوتاه تر شود.

جمع بندی

انجام پایان نامه اقتصاد، مهمترین مرحله از مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان اقتصاد می باشد. دانشجویان این رشته می بایست با توجه به حوزه ای از اقتصاد که علاقه مند هستند و با کمک اساتید خود، موضوعی را انتخاب کرده و با توجه به نکات و مراحل انجام پایان نامه اقتصاد که ارائه کردیم، پروژه خود را به پایان برسانند. در صورت نیاز به مشاوره یا سفارش پایان نامه، می توانید از متخصصان علم پژوه در حوزه اقتصاد راهنمایی بگیرید.

 

منابع: Reed.edu

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *