حداقل و حداکثر زمان دفاع از پایان نامه

5/5 - (1 امتیاز)

زمان دفاع از پایان نامه

دروازه ورود دانشجویان به دوره تحصیلات تکمیلی، دوره کارشناسی ارشد است. دانشجویانی که در این مقطع در حال تحصیل هستند، پس از اینکه چند واحد تئوری را پشت سر می‌گذارند، باید اقدام به انجام پایان نامه کنند. به طوری که یک موضوع را انتخاب کرده و به صورت عملی بر روی آن تحقیق کنند. در نهایت و پس از اتمام مراحل نگارش پایان نامه، دانشجویان باید برای دفاع از پایان نامه خود اقدام کنند. از سوالات پرتکرار برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد این است که تا چند ترم می‌توانند از پایان نامه خود دفاع کنند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با حداکثر زمان دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد آشنا شویم.

حداقل زمان دفاع از پایان نامه چقدر است؟

حداقل زمان دفاع از پایان نامه چقدر است؟

در این قسمت قصد داریم به بررسی پاسخ سوال که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در تمامی دانشگاه‌ ها چه مدت پس از تائید پروپوزال می‌توانند دفاع پایان نامه خود را انجام دهند، بپردازیم. در حقیقت پاسخ این سوال به حداقل زمان دفاع پایان نامه ارشد اشاره دارد.

حداقل زمان دفاع از پایان نامه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، شش ماه از تاریخ تصویب پروپوزال و برای دانشجویان مقطع دکتری، حداقل یکسال است. بنابراین بلافاصله پس از ارائه پروپوزال و ارائه پایان نامه نمی‌توان برای جلسه دفاع آماده شد. به طوری که جلسه دفاع پایان نامه بر اساس زمانبندی که به آن اشاره کردیم، برای دانشجو تعیین می‌شود.

حداکثر زمان دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

حداکثر زمان دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

معمولا در تمامی دانشگاه‌ها، دانشجویان تا پایان نیمسال تحصیلی دوم و یا سوم و البته در برخی از دانشگاه‌ها حتی تا ترم چهارم، باید موضوع سمینار و یا همان پروپوزال خود را تعیین کنند و به استاد راهنما خود ارائه دهند. هدف از واحد سمینار، آشنایی دانشجویان با اصول اولیه تحقیق و نحوه استفاده از منابع و به کارگیری شیوه‌های ارائه کار عملی به صورت شفاهی و کتبی است.

پس از اینکه موضوع پروپوزال سمینار در جلسه شورای گروه تائید شود، دانشجویان باید در طی یک سیمنار که در همان ترم تعیین می‌شود، از موضوع خود و تحقیقاتی که انجام داده‌‌اند، دفاع کنند. البته دفاع از سمینار در برخی از دانشگاه‌ها ضرورت دارد و در تمامی دانشگاه‌ها، ضروری نیست.

پس از اینکه دانشجویان واحد سمینار را پشت سر می‌گذارند، باید در نیمسال سوم تحصیلی خود، برای نگارش پایان نامه آماده شوند. پس از نوشتن پروپوزال و تائید آن و در نهایت نگارش پایان نامه، در صورتی که استاد راهنما و استاد مشاور، پایان نامه را تائید نهایی کنند، می‌توان تاریخ دفاع از پایان نامه را مشخص کرد.

انتخاب روز دفاع با توجه به نظر استاد راهنما و دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده انجام می‌شود. دانشجویان باید در روز تعیین شده برای دفاع، در برابر استاد داور و تمامی کسانی که در جلسه دفاع حاضر می‌شوند، از پایان نامه خود دفاع کند.

فرصت دفاع از پایان نامه محدود است، در صورتی که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تا انتهای ترم چهارم، از پایان نامه خود دفاع نکنند، باید برای تمدید سنوات اقدام نمایند. قوانین این بخش برای هر دانشگاه متفاوت است و در صورتی که نیاز به اطلاع از جزئیات دقیق‌تر داشته باشید، بهتر است به آموزش دانشگاه خود مراجعه کنید.

به طور کلی حالت ایده‌آل این است که زمان دفاع از پایان نامه، پیش از اتمام دوره تحصیل تعیین شود. یعنی دانشجویان باید سعی کنند پیش از اینکه دوره تحصیلی آن‌ها به پایان برسد، جلسه دفاع پایان نامه را برگزار کنند. بنابراین در نحوه اخذ واحد پایان نامه و برنامه ریزی‌هایی که دارید، سعی کنید به گونه‌ای اقدام کنید که پیش از اتمام درستان، با دفاع از پایان نامه، نمره این واحد را نیز در کارنامه خود ثبت کنید.

حداکثر زمان دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

اگر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هستید، در نظر داشته باشید که حداکثر زمان دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برابر با شش ماه بعد از تصویب نهایی پروپوزال است. همینطور پس از گذشت چهار نیمسال تحصیلی از زمان شروع به تحصیل در مقطع ارشد از تاریخ تصویب پژوهشی دانشکده، دفاع از پایان نامه امکان پذیر می‌باشد.

پیش از اینکه دانشجویان دانشگاه آزاد اقدام به دفاع از پایان نامه ارشد نمایند، باید به واحد آموزش دانشکده خود مراجعه کنند و فرم وضعیت تحصیلی برای ارائه به دفتر پرژهشی دانشکده را دریافت کنند.

دانشجویان برای دفاع از پایان نامه در جلسه دفاع، چقدر زمان دارند؟

دانشجویان برای دفاع از پایان نامه در جلسه دفاع، چقدر زمان دارند؟

معمولا زمان دفاع از پایان نامه بین 20 الی 30 دقیقه متغیر است و به نوع دانشگاه و اساتید بستگی دارد. به طور کلی بهتر است شما برای 30 دقیقه دفاع از پایان نامه آماده شوید و برنامه ریزی کنید.

در نظر داشته باشید که زمان دفاع از پایان نامه، به هیچ عنوان افزایش پیدا نمی‌کند. بنابراین سعی کنید آن را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید. لازمه اینکار این است که به خوبی از قبل تمرین کنید و یک ارائه مختصر و مفید را ارائه دهید.

برای مدیریت بهتر زمان در جلسه دفاع از پایان نامه، راهکارهای بسیاری وجود دارند که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

  • پیش از دفاع از پایان نامه، سعی کنید اسلایدهایی که دربردارنده مطالب مهم و ضروری نیستند را حذف کنید. بهتر است فقط اسلایدهایی که دارای اطلاعات کاربردی و مفید هستند، باقی بمانند.
  • حتما چندین بار متنی که برای ارائه پایان نامه خود آماده کرده‌اید را تمرین کنید و زمان بگیرید. سعی کنید متن را در زمانبندی تعیین شده به اتمام برسانید.
  • با مرور پی در پی متن پایان نامه، میزان تسلط خود را به مطالب بالاتر ببرید. درصورتی که تسلط بالایی بر موضوع پایان نامه داشته باشید، قطعا می‌توانید آن را به خوبی ارائه دهید.

امیدواریم مطالعه این مقاله از وبسایت علم پروژه برای شما مفید واقع شود و بتوانید از اطلاعات آن استفاده کنید. در صورتی که در این زمینه سوالات بیشتری دارید، در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان علم پروژه، پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *