انتخاب واحد پایان نامه ارشد

5/5 - (2 امتیاز)

انتخاب واحد پایان نامه ارشد

لازمه فارغ التحصیل شدن در مقطع کارشناسی ارشد، نگارش پایان نامه و دفاع از آن می‌باشد. به طوری که دانشجویان باید در ترم‌های پایانی تحصیل خود، نسبت به انتخاب واحد پایان نامه ارشد اقدام کنند و سپس خود را برای انجام پایان نامه و در نهایت دفاع از آن آماده کنند. نگارش پایان نامه باید با رعایت برخی اصول و قوانین خاص در این زمینه انجام شود تا مورد تائید استاد راهنما و در نهایت هیات داوران قرار بگیرد و دانشجو بتواند برای این واحد نمره بالایی را در کارنامه خود ثبت کند. در صورتی که مایل هستید با جزئیات تکمیلی پیرامون انتخاب واحد پایان نامه ارشد آشنا شوید، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

پایان نامه ارشد چند واحد است؟

دانشجویانی که در رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستند، باید 32 یا 33 واحد درسی را در طی دو سال تحصیل خود پشت سر بگذارند. در برخی از رشته‌ها، دانشجویان ملزم به گذراندن 26 واحد و در برخی دیگر 27 واحد هستند. انجام پایان نامه در دسته‌بندی دروس 6 واحدی قرار دارد؛ به طوری که اینگونه مجموع واحدهای دریافتی دانشجویان به 32 و 33 واحد می‌رسد.

بنابراین اینطور می‌توان گفت که هر دانشجوی کارشناسی ارشد باید در طول هر ترم، حداقل 8 واحد و حداکثر 14 واحد را پشت سر بگذارد تا در نهایت بتواند در ترم آخر، واحد پایان نامه خود را اخذ کند و پس از نگارش پایان نامه و دفاع از آن، نمره این واحد را نیز در کارنامه خود ثبت کند و موفق به فارغ التحصیلی گردد.

در نظر داشته باشید، در صورتی که دانشجویان پس از گذراندن دروس تئوری رشته خود، معدل کلی کمتر از 14 داشته باشند، نمی‌توانند از پایان نامه خود دفاع کنند. بنابراین برای اینکه مجاز به دفاع از پایان نامه شوند، باید دروس جبرانی بردارند تا اینگونه موفق به ترمیم معدل خود شوند و بتوانند از پایان نامه خود نیز دفاع کنند.

در برخی موارد، دانشجویان مایل هستند که پایان نامه خود را اخذ کنند و پس از تکمیل پایان نامه از آن دفاع کنند. اما به هر دلیلی پس از انتخاب واحد پایان نامه ارشد و ارائه آن، موفق به دفاع نمی‌شوند. در اینصورت دانشجویان می‌توانند در ترم جدید، مجدد واحد پایان نامه را اخذ کنند و در آن ترم از پایان نامه خود دفاع کنند.

نحوه انتخاب واحد پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد

انجام پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد

نحوه انتخاب واحد پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد نیز مشابه با دیگر دانشگاه‌ها است و دانشجویان پس از گذراندن دروس تئوری خود، می‌توانند برای انتخاب واحد و انجام پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد، اقدام کنند. نحوه انتخاب واحد پایان نامه ارشد دانشگاه آزاد از طریق سامانه آموزشیار انجام می‌شود که در ادامه به جزئیات آن اشاره کرده‌ایم.

نحوه انتخاب واحد پایان نامه در آموزشیار

نحوه انتخاب واحد پایان نامه در آموزشیار

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در حال تحصیل هستند، باید برای اخذ واحد پایان نامه به سامانه آموزشیار مراجعه کنند. رویه انتخاب واحد پایان نامه در آموزشیار را در ادامه برای شما عزیزان آورده‌ایم.

دانشجویان برای اخذ مجوز انتخاب واحد در ترم جدید، باید پس از ورود به پنل آموزشی خود در سامانه آموزشیار، مراحلی که در ادامه آورده‌ایم را به ترتیب طی کنند.

  • وارد منوی درخواست مجوز شوید.
  • گزینه “ارسال/ پیگیری درخواست دانشجو” را انتخاب نمایید.
  • وارد قسمت ارسال درخواست جدید شوید.
  • در باکس عملیات آموزشی دانشجو، ابتدا مجوز انتخاب واحد را انتخاب نمایید و در نهایت بر روی گزینه “ثبت” کلیک کنید.

دانشجویانی که قصد دریافت “مجوز تمدید پایان‌نامه در ترم جدید” را دارند، باید پس از ورود به پنل آموزشی خود در سامانه آموزشیار، مطابق با مراحل زیر اقدام نمایند.

  • وارد منوی درخواست مجوز شوید.
  • بر روی گزینه “ارسال/ پیگیری درخواست دانشجو” کلیک کنید.
  • وارد قسمت “ارسال درخواست جدید” شوید.
  • در باکس عملیات آموزشی دانشجو، ضمن اینکه امکان مجوز انتخاب واحد وجود دارد، می‌توانید گزینه “تمدید پروژه” را نیز انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه “ثبت” کلیک نمایید.

نحوه انتخاب واحد پایان نامه ارشد پیام نور

انجام پایان نامه ارشد پیام نور

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در حال تحصیل هستند نیز باید 32 الی 34 واحد را پشت سر بگذارند. پایان نامه در برخی از دانشگاه‌های پیام نور، 4 واحد و در برخی دیگر 6 واحد ارائه می‌شود. دانشجوی شیوه پژوهش محور پیش از اخذ پایان نامه نمی‌تواند در مقطع ارشد فارغ التحصیل شود اما دانشجویانی که آموزش محور هستند، می‌توانند دروس دیگری را جایگزین واحد پایان نامه ارشد پیام نور کنند.

دانشجویانی که از طریق کنکور وارد مقطع ارشد دانشگاه پیام نور می‌شوند، دانشجویان پژوهش محور هستند و دانشجویانی که از طریق دوره‌های فراگیر پیام نور در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، آموزش محور می‌باشند. تمامی دانشجویان پژوهش محور دانشگاه پیام نور، می‌توانند تحت شرایط خاصی به آموزش محور تغییر شیوه بدهند.

نحوه انتخاب واحد پایان نامه ارشد پیام نور، در آخرین نیمسال تحصیلی صورت می‌گیرد. بنابراین دانشجویان تمامی رشته‌ها در دانشگاه پیام نور می‌توانند در یکی از دو نیمسال مهر و یا بهمن ماه، برای انتخاب واحد و انجام پایان نامه ارشد پیام نور اقدام کنند. در نظر داشته باشید که پایان نامه ارشد پیام نور در تابستان ارائه نمی‌شود و دانشجویان در این بازه زمانی مجاز به انتخاب واحد پایان نامه ارشد پیام نور نیستند.

دانشجویانی که در دانشگاه پیام نور قصد انتخاب پایان نامه را دارند، باید پیش از اقدام برای اخذ این واحد، تمامی دروس جبرانی خود را گذرانده باشند. شرایط فارغ التحصیلی ارشد، به دست آوردن میانگین نمره 14 در تمامی دروس است. به طوری که دانشجویانی می‌توانند برای دفاع پایان نامه خود اقدام کنند که دارای حداقل معدل 14 باشند. امکان انتخاب همزمان یک دروس غیرجبرانی با پایان نامه وجود دارد، ضمن اینکه دانشجویان درس روش تحقیق را نیز نمی‌توانند انتخاب کنند.

دانشجویان می‌توانند برای انتخاب موضوع به یکی از اعضای هیات علمی که مدیر گروه معرفی کرده است، مراجعه کنند و او را به عنوان استاد راهنما انتخاب کنند. پس از اینکه موضوع از سوی استاد راهنما در جلسه شورای تحصیلات تکمیلی مطرح و سپس تائید شود، دانشجو باید ابتدا پروپوزال و سپس پایان نامه خود را آماده کند.

دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور

به دانشجویان فرصت دفاع از پایان نامه ارشد پیام نور داده می‌شود که چهار ماه از تاریخ تصویب موضوع پایان نامه در شورای تحصیلات تکمیلی گذشته باشد. بنابراین دانشجویان ارشد دانشگاه پیام نور می‌توانند پس از گذشت دو ترم، موضوع خود را انتخاب کنند. البته به شرطی که دروس جبرانی خود را انتخاب و آن‌ها را گذرانده باشند؛ با توجه به اینکه اغلب دانشجویان در این دو ترم، دروس جبرانی را انتخاب و پاس می‌کنند، مشکلی از این جهت وجود ندارد.

خدمات سفارش پایان نامه در مجموعه علم پروژه

علم پروژه یکی از مجموعه‌های فعال در زمینه انجام صفر تا صد پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری است. فرقی نمی‌کند دانشجوی کدام رشته و چه مقطع تحصیلی هستید، می‌توانید انجام پایان نامه را به مجموعه علم پروژه بسپارید.

موسسه علم پروژه دارای کارشناسان مجرب در تمامی زمینه‌ها است که پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد شما را مطابق با قوانین و استانداردهای تعیین شده از سوی دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور، برای شما آماده می‌کنند تا بتوانید با ارائه یک پایان نامه جامع و باکیفیت، نمره بالایی را در این واحد در کارنامه خود ثبت کنید و فارغ التحصیل شوید.

در صورتی که در زمینه انجام پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های سراسری، آزاد و پیام نور، نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی دارید، از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید و یا سفارش خود را ثبت کنید.

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *