نحوه شروع دفاع پایان نامه چگونه باشد؟

5/5 - (1 امتیاز)

نحوه شروع دفاع پایان نامه

نحوه شروع دفاع پایان نامه، از مهم‌ترین مراحل تاثیرگذار در ارائه پایان نامه در روز دفاع می‌باشد. بنابراین دانشجویان باید برای روز دفاع از پایان نامه خود برنامه ریزی و طراحی داشته باشند. اگر دانشجویی بتواند در آغاز دفاع از پایان نامه، عملکرد خوبی داشته باشد و مطابق با اصول آموزشی عمل کند، ضمن اینکه نظر اساتید و حاضران در جلسه دفاع را جلب می‌کند، سبب می‌شود در ادامه چالش‌ها و سوالات کمتری نیز برای افراد ایجاد شود.

پس از انجام پایان نامه، سوالات مربوط به جلسه دفاع، چالش برانگیزترین مسائل مربوط به پایان نامه هستند. در صورتی که شما نیز به دنبال پاسخ این سوال هستید که “جلسه دفاع پایان نامه را چگونه شروع کنیم؟”، در ادامه ما را همراهی کنید.

جلسه دفاع پایان نامه را چگونه شروع کنیم؟

جلسه دفاع پایان نامه را چگونه شروع کنیم؟

سخت‌ترین قسمت از هرکاری آغاز آن می‌باشد. شما باید در جلسه دفاع پایان نامه، آغاز خوبی داشته باشید و با همان اولین جملاتی که می‌گویید، حاضرین در جلسه دفاع را با خود همراه کنید. در نظر داشته باشید که معمولا در ابتدای صحبت، شما بیشترین میزان توجه مخاطبان خود را خواهید داشت و کم کم از این توجه کم می‌شود و بار دیگر در انتهای صحبت‌هایتان مجدد توجه‌ها به سمت شماست.

بنابراین باید سعی کنید شروع دفاع خوبی را داشته باشید تا بتوانید توجه داورانی که در جلسه دفاع حضور دارند را به خود جلب نمایید، این موضوع احتمال موفقیت شما را افزایش خواهد داد.

برای شروع دفاع پایان نامه، سعی کنید کلام خود را با یاد خدا آغاز کنید. در مرحله بعدی به اساتید و داورانی که در جلسه حضور دارند، خوشآمد و خیرمقدم بگویید. سپس عنوان پایان نامه خود را مطرح کنید و از اساتید راهنما، استاد مشاور و تمامی کسانی که شما را در این زمینه یاری کرده‌اند، تشکر کنید.

بنابراین نیاز نیست برای شروع دفاع پایان نامه متن خیلی خاصی را آماده کنید و یا به سراغ متن‌های خیلی طولانی و خسته کننده بروید. پس از صحبت‌های اولیه، سریعا سخنرانی خود را آغاز کنید. در نهایت و پس از ارائه پایان نامه خود نیز مجدد از اساتید خود تقدیر و تشکر داشته باشید و جلسه دفاع را با تشکر از داوران حاضر در جلسه، خانواده و دوستان و دیگر کسانی که در جلسه دفاع پایان نامه ارشد حضور دارند، به پایان برسانید.

در نظر داشته باشید که در ابتدای صحبت‌های خود، اگر یک شروع ناامید کننده داشته باشید، از مخاطبان حاضر در جلسه و داوران، عکس العمل خوبی را دریافت نخواهید کرد. بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌توانید با انرژی باشید و از جملات مناسب، غیرتکراری، مختصر و ضروری در صحبت‌های خود استفاده کنید.

سخنرانی شروع جلسه دفاع پایان نامه

سخنرانی شروع جلسه دفاع پایان نامه

به طور کلی نحوه شروع جلسه دفاع از پایان نامه سلیقه‌ای است و افراد می توانند کاملا شخصی و سلیقه‌ای در این زمینه اقدام کنند.

برخی از دانشجویان اهل شعر و ادب هستند و جلسه دفاع از پایان نامه خود را با یک بیت شعر آغاز می‌کنند. تک بیت‌هایی که در مدح خداوند باشند، برای شروع دفاع پایان نامه مناسب هستند. برخی دیگر برای شروع جلسه دفاع، از یک آیه از قرآن استفاده می‌کنند.

بنابراین برای شروع سخنرانی دفاع پایان نامه نیازی به آماده کردن متن خیلی خاصی نمی‌باشد. برای آغاز پایان نامه فقط کافی است که از افراد حاضر در جلسه دفاع به خصوص اساتیدی که در کنارتان بودند، تشکر کنید و همینطور از داوران و مدعوینی که در جلسه دفاع از پایان نامه شما حضور دارند نیز سپاسگزاری نمایید.

نمونه متن شروع دفاع پایان نامه

اگر می خواهید حتما نمونه متن آماده را برای شروع دفاع پایان نامه داشته باشید، می‎‌توانید به سراغ اشعار زیبا، متون ادبی دلنشین و یا آیه‌های معنادار بروید. در ادامه برخی از نمونه متن شروع دفاع پایان نامه را آورده‌ایم.

  • به نام آنکه جان را فکرت آموخت.
  • الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد وآله الطاهرین.
  • رب اشرح لي صدري و يسرلي امري واحلل عقده من لساني، يفقهوا قولي…

می‌توانید برای اینکه در روز پایان نامه استرس شروع دفاع پایان نامه را نداشته باشید، از قبل متن خود و آنچه که قرار است در جلسه دفاع پایان نامه بگویید را آماده نمایید و چندین بار آن را تمرین کنید تا در روز دفاع بدون هیچ مشکلی آن را بیان کنید.

نحوه تمام کردن سخنرانی جلسه دفاع پایان نامه

نحوه تمام کردن سخنرانی جلسه دفاع پایان نامه

در نظر داشته باشید که نحوه تمام کردن جلسه دفاع به اندازه شروع دفاع پایان نامه مهم است. بنابراین سعی کنید بر روی پایان سخنرانی خود در جلسه دفاع نیز تمرکز داشته باشید.

برای اتمام سخنرانی جلسه دفاع، می‌توانید از روش‌های مختلفی از جمله جمع بندی، نتیجه گیری، نقل قول و یا یک بیت شعر استفاده کنید. فرقی نمی‌کند به سراغ کدام یک از این روش‌ها می‌روید، فقط کافی است یک جمع بندی کلی و خوبی را داشته باشید. همینطور فراموش نکنید که از تمامی داوران به خاطر حضور در جلسه دفاع و دقت نظری که داشته‌اند، تشکر نمایید.

سخن آخر

در جلسه دفاع پایان نامه، برای اینکه بتوانید نتیجه تمامی زحماتی که برای پژوهش خود کشیده‌اید را ارائه دهید، از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید با آمادگی کامل در جلسه دفاع حاضر شوید.

در صورتی که در طول جلسه، اساتید از شما سوالاتی پرسیدند و یا ایرادی به پایان نامه شما وارد کردند، نباید ناراحت شوید و تسلط خود را از دست بدهید. قطعا این نظرات دیگران است که به بهتر شدن کار شما کمک خواهد کرد.

امیدواریم مطالعه این مقاله تحت عنوان شروع سخنرانی دفاع پایان نامه از وبسایت موسسه علم پروژه، راهنمای مناسبی برای شما باشد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از پایان نامه‌‌ای که ماه‌ها برای آن تلاش کرده‌اید، دفاع کنید و نمره‌ بالایی را برای این واحد از مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری خود به ثبت برسانید.

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *