نوشتن منابع پروپوزال

5/5 - (2 امتیاز)

نوشتن منابع پروپوزال

پروپوزال، طرحی اولیه از پایان نامه است که دانشجو باید آن را تهیه کرده و به دانشگاه تحویل دهد تا توسط اعضای پژوهشی بررسی شود؛ سپس در صورت مورد تایید بودن پروپوزال، دانشجو می تواند نگارش پایان نامه خود را آغاز نماید. هر دانشگاهی، دارای فرم پروپوزال مختص به خود است که در بخش پایان نامه سایت قرار می دهد تا دانشجویان به آن دسترسی داشته باشند.

یک پروپوزال، تشکیل شده از بخش های مختلفی است و باید تمام بخش ها به صورت دقیق و کامل تکمیل شوند تا ایرادی به آن وارد نشود. نوشتن منابع پروپوزال و ذکر رفرنس ها، از اصول مهم پروپوزال نویسی است که استاندارد و چارچوب مختص به خود را دارد.

هدف از نوشتن منابع پروپوزال این است که خواننده به منابع اصلی تحقیق شما دسترسی داشته باشد و آن را مورد بررسی قرار دهد. با توجه به اهمیت رفرنس نویسی، ما این مطلب را آماده کرده ایم تا شما را در این زمینه به طور کامل راهنمایی کنیم.

اهمیت نوشتن منابع پروپوزال

اهمیت نوشتن منابع پروپوزال

یک پروپوزال، تشکیل شده از بخش های مختلفی است که باید به صورت دقیق و کامل نوشته شود. اگر به راهنمای نوشتن پروپوزال نیاز دارید، لینک مربوطه را مطالعه نمایید. پروپوزال اگر مشکل و ایرادی داشته باشد، توسط اعضای پژوهشی دانشگاه تایید نخواهد شد و مجبور خواهید بود چند هفته دیگر منتظر تشکیل جلسه پژوهشی باشید تا مراحل تصویب پروپوزال خود را دوباره طی کنید.

از بخش های اصلی در پروپوزال، معرفی منابع است و تیم بررسی کننده آن باید بداند که دانشجو از کدام منابع برای تهیه طرح اولیه پایان نامه خود استفاده کرده است و بر اساس منابع، نوع نوشته را از نظر کیفیت بررسی نماید. همچنین نوشتن منابع پروپوزال، نوعی قدردانی و تشکر از نویسنده مقاله ای که دانشجو از نتایج آن استفاده کرده است نیز محسوب می شود.

هدف از نوشتن منابع پروپوزال

به طور کلی، نوشتن منابع پروپوزال به سه دلیل زیر انجام می گیرد :

رفرنس نویسی این امکان را فراهم می کند که از کارهای محققانی که از آثار آنها در مقاله استفاده شده است، تشکر و قدردانی شود و از سرقت ادبی جلوگیری شود.

با رفرنس نویسی پروپوزال، این امکان برای مخاطبان فراهم می شود که بتوانند به آسانی به منابع دسترسی داشته باشند.

تیم پژوهشی دانشگاه با بررسی منابع در پروپوزال، متوجه سطح علمی و عمق و دقت تحقیقات شما می شود.

نحوه نوشتن منابع پروپوزال

سبک های مختلفی برای نوشتن منابع پروپوزال وجود دارند و دانشجو باید بر اساس اصول نگارشی مورد تایید دانشگاه، از روش مناسب استفاده کند. از جمله این روش ها، عبارتند از :

رفرنس نویسی پروپوزال به روش شیکاگو

رفرنس نویسی پروپوزال به روش شیکاگو

یک روش رفرنس نویسی پروپوزال، به شیوه شیکاگو می باشد. از این روش به عنوان شیوه نامه علوم انسانی نیز یاد می شود که عمده کاربرد آن در پایان نامه ها و مقالات حوزه های ادبیات، تاریخ و هنر می باشد.

از شیوه نوشتن منابع پروپوزال شیکاگو می توان هم به صورت برون متنی و هم به صورت درون متنی استفاده کرد. این سبک رفرنس نویسی، در داخل متن به صورت ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه – ﺗﺎرﯾﺦ و در انتهای متن به ترتیب حروف الفبا می باشد.

نحوه نوشتن منابع پروپوزال به روش APA

نحوه نوشتن منابع پروپوزال به روش APA

یک شیوه دیگر نوشتن منابع پروپوزال، از طریق APA می باشد. کاربرد این شیوه عمدتا در پایان نامه های حوزه های علوم اجتماعی است. رفرنس نویسی به روش apa، بر پایه نام نویسنده و تاریخ نوشته استوار است و در داخل متن و در کنار جملات مربوط به هر نوشته، نام نویسنده و تاریخ نگارش مقاله، درج می شود.

نوشتن منابع پروپوزال به روش MLA

نوشتن منابع پروپوزال به روش MLA

نوشتن منابع پروپوزال به روش MLA، در رشته های علوم انسانی استفاده بیشتری دارد. این شیوه، به صورت ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه – ﺗﺎرﯾﺦ در داخل متن و یا به ترتیب حروف الفبا در انتهای متن نوشته می شود.

رفرنس نویسی پورپوزال به روش هاروارد

رفرنس نویسی پورپوزال به روش هاروارد

سبک رفرنس نویسی پروپوزال هاروارد به صورت نام نویسنده – سال انتشار، داخل متن نوشته می شود و در انتهای متن نیز به ترتیب حروف الفبا آورده می شود.

رفرنس دهی پورپوزال به روش ونکوور

رفرنس دهی پورپوزال به روش ونکوور

برای رفرنس دهی پروپوزال به روش ونکوور، لیست منابع باید به ترتیب استفاده در متن آورده شوند؛ یعنی ترتیب رفرنس نویسی هم داخل متن و هم انتهای متن به ترتیب اعداد مشخص می شود.

رفرنس نویسی به روش ونکوور، نوعی از روش‌ های شماره‌ نویسی برای رفرنس دهی پروپوزال می باشد و هر بخش از متن باید دارای عدد منحصر به فردی باشد که این اعداد به منظور استناد به منبع در متن، درج شده اند.

اگر هم در نوشته به یک منبع بیشتر از یکبار استناد شده باشد، باید عدد اختصاص داده شده به تمام متون برگرفته یکسان باشند. در این روش می توان اعداد را داخل کروشه قرار داد و یا بالانویس کرد.

تفاوت رفرنس نویسی پروپوزال دانشگاه ها

طریقه رفرنس نویسی در پروپوزال دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد؛ زیرا هر یک از دانشگاه ها طبق قوانین و مقررات خود، از یک روش خاص رفرنس نویسی استفاده می کنند. بنابراین شما برای نوشتن منابع پروپوزال خود، باید شیوه رفرنس نویسی دانشگاه خود را بررسی نمایید و سپس اقدامات بعدی را انجام دهید.

رفرنس دهی پروپوزال به روش دستی یا با نرم افزار؟

برای رفرنس دهی در پروپوزال می توان به دو روش دستی و نرم افزاری اقدام کرد. روش دستی، زمان بر است و از طرفی ممکن است دقت لازم را برای نوشتن نداشته باشید و دچار اشتباهاتی هم شوید اما در روش رفرنس نویسی با استفاده از نرم افزار، این مشکلات به حداقل می رسند. بنابراین بهتر است که برای رفرنس نویسی پروپوزال خود از روش دستی استفاده نکنید.

تعداد منابع پروپوزال چقدر باشد؟

سوال رایجی که بسیاری از دانشجویان می پرسند، این است که تعداد منابع پروپوزال چقدر باید باشد و به عبارتی برای نوشتن پروپوزال حداقل چه تعداد منبع نیاز داریم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هدف از آوردن منابع این است که خوانندگان از صحت و سقم مقاله مطمئن شوند و به سوالات و ابهامات آنها راجع به معتبر بودن متن پروپوزال، پاسخ داده شود.

بنابراین نمی توان گفت که تعداد منابع پروپوزال، دقیقا باید چند منبع باشد و باید به هر اندازه که نیاز است، منابع را ذکر نمود. همچنین بهتر است از منابع جدید و به روز استفاده شود و همه منابع، فارسی زبان نباشند.

سفارش نوشتن پروپوزال و منابع

اگر می خواهید تهیه پروپوزال خود را به شخص یا موسسه کاربلد بسپارید تا هیچ اشکالی نداشته باشد، سایت خدمات پروپوزال و انجام پایان نامه علم پژوه در خدمت شماست. می توانید رفرنس نویسی در پروپوزال خود را توسط کارشناسان ارشد و مجرب این مجموعه انجام دهید و در سریع ترین زمان، پروپوزال خود را تحویل بگیرید.

در خصوص هزینه سفارش رفرنس نویسی پروپوزال نیز لازم است بدانید که بستگی به عوامل مختلفی مثل نوع نرم افزار رفرنس نویسی، روش رفرنس نویسی، تعداد منابع پروپوزال و … دارد. می توانید برای بهره مندی از خدمات مشاوره تیم علم پژوه و پرسیدن سوالات خود راجع به پروپوزال نویسی، فرم موجود در وبسایت را تکمیل کنید و منتظر تماس کارشناسان باشید.

 

منابع استفاده شده: ResearchGate

وبسایت BibGuru

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. موفق باشید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام علم پژوه عضو شوید.

Leave Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *